Kedves Olvasó! Debrecenben születtem, és tizennyolc éves koromig éltem ott. Az Ady Endre Gimnázium irodalom-dráma tagozatára jártam, ami akkor még csupán három éve létezett. Frissen végzett, fiatal és lelkes tanárok foglalkoztak velünk. Ők is és mi is nagy lendülettel vetettük bele magunkat a munkába és a tanulásba. A gimnázium nagyon fontos volt számomra azokban az években. Életemben a másik fő élményt a versenytánc és a mazsorett jelentette. Egészen pici korom óta tornáztam, majd táncoltam a Debreceni Majorette Együttes és Ifjúsági Fúvószenekar kötelékében. Egy-egy jubileumi rendezvényre még ma is szívesen visszamegyek a szülővárosomba, hogy a régi együttesemmel közösen lépjek fel. Örök emlék marad a gyerekkoromból, hogyan füstölte és kopasztotta a nagymamám a konyhában a csirkét, vagy hogyan készítette a házi száraztésztát. Mi, debreceniek egyébként a süteményt is tésztának hívtuk. Mostanában évente csupán kétszer-háromszor látogatok haza Debrecenbe, akkor is inkább nyáron, pedig másfél-két óra alatt oda lehet érni a fővárosból. Ma már egészen más arcát mutatja Debrecen, mint amit gyerekkoromban megismertem. Megszépült a belváros, és a korábbinál sokkal több lehetőség nyílik a kikapcsolódásra, a szórakozásra vagy akár egy-egy sétára. Hallottam az új stadionról és a nagyszerű szabadtéri színpadról! Talán hamarosan magam is megnézem… Látogassanak el Önök is Debrecenbe és Hajdú-Bihar megyébe, ahol szeretettel várják önöket!
Schell Judit
Jászai Mari-díjas színésznő
Hajdú-Bihar megye Hajdú-Bihar az ország negyedik legnagyobb megyéje. Északkeleti részébe belenyúlik a homokbuckás Nyírség. Közepén észak-déli irányban húzódik a Hajdúság két kistája: a Hajdúhát és a tulajdonképpeni Hajdúság. Nyugati részét a Hortobágy foglalja el. Déli pereme, a Berettyó-Körös-vidék átnyúlik a megye közigazgatási határain. A megye nagy múltra visszatekintő területét jelentik az egykori Hajdú kerület települései, a hajdúvárosok. A hajdúk eredetileg, a 15-16. században az állatkereskedők által felfogadott marhahajcsárok voltak, a század végére azonban két csoportra szakadtak. Egy részük az uralkodó szolgálatában állt, és a végvárak védelmében vett részt, másik részük viszont, a „szabad hajdúk” a hagyományos életmódot folytatták, de keresetüket rablással, fosztogatással egészítették ki. A Habsburgok elleni függetlenségi háborút követő békekötés után Bocskai jelentős részüket letelepítette, fegyveres szolgálatért cserébe földet és munkát adott nekik, mentesítve őket a jobbágyi kötelességek alól.Az eredetileg több mint 9000 főnyi hajdú katona letelepedésével alakult ki 1608-1609-re a hét úgynevezett öreg- vagy nagy hajdúváros: Böszörmény, Dorog, Hadház, Nánás, Polgár, Szoboszló és Vámospércs. Debrecen és a Hajdúság mellett a mai Hajdú-Bihar megye harmadik nagy területi egységét az egykori Bihar vármegye ma is Magyarországhoz tartozó része jelenti. Az Árpád-kori várispánság 1020 és 1050 között a Bihar nevű földvár köré szerveződött. A megye gazdasági életében a mezőgazdaságnak van vezető szerepe, hiszen erre a területre esik Magyarország legnagyobb agrártérsége. A megyében az idegenforgalom különös jelentőségű, adottságai, vendégforgalma országos szinten is kiemelkedő ebben az ágazatban. A megye sajátos értékei komoly vonzerőt jelentenek a külföldiek számára is. Az idegenforgalmi háromszögként emlegetett Debrecen-Hajdúszoboszló-Hortobágy mellett újabb térségek is egyre intenzívebben kapcsolódnak be a megye idegenforgalmába. A megye fontos közvetítő terület a keleti és nyugati nemzetközi kapcsolatokban. A tranzitszerep meghatározó a közúti és vasúti közlekedésben. A megye jellegzetes fogásai a hajdúsági orjaleves, a marhahúsból, zöldségekből és burgonyából készült gulyásleves, előételként a hortobágyi húsos palacsinta, főételként pedig a debreceni töltött káposzta, a hortobágyi pecsenye és a változatos módon készített pulykahúsok. A gazdagon fűszerezett helyi ételkülönlegességekhez a szilva- és a barackpálinkát, kísérőitalnak pedig a száraz alföldi borok bő választékát fogyasztják. Igazi ételspecialitások a szabadtűzön, bográcsban főzött pásztorételek: a slambuc, a birkapörkölt és a bográcsgulyás. Debrecen és környékének finomsága a dübbencs (juhtúróval töltött kapros lepény).
A debreceni születésű Gubás Gabi köszöntője
Tudta-e az Emőd tóról?
Az Emőd-tó a felújítás előtt évtizedekig használaton kívüli, növényzet nélküli, elhanyagolt terület volt. Ma a tó igazi közösségi tér: számos szabadtéri rendezvény helyszíne, családi pihenőhely. A tó körbe is járható a szép sétányokon, amelyek egy része – cölöpöknek köszönhetően – a vízfelszín felett halad. A tó további különlegessége a vízi színpad.
Bővebben »
Hajdúböszörmény a negyedik legnagyobb város
Nyolc év alatt több mint 14 milliárd forintnyi pályázati forrást tudott fejlesztésre fordítani Hajdúböszörmény. Az eredmény igen látványos: számos beruházás tette szebbé, kényelmesebbé a várost, amelyben különös figyelmet fordítanak a fiatalokra. Kiss Attila polgármester osztja meg az olvasókkal a jövőre vonatkozó terveit.
Bővebben »
Nádudvar, a Hortobágy kapuja huszonöt éve város
Nádudvar, a több mint 9000 lakosú kisváros nevét az árterekben előforduló nádról és az ebből kerített udvarokról kapta. Ma a népművészet éppúgy meghatározó Nádudvar életében, mint a mezőgazdaság. A város terveit és a jelenleg is folyó fejlesztéseket Beke Imre polgármester foglalta össze.
Bővebben »
Rekordnyereség a derecskei városgazdálkodásnál
A képviselő-testület idén tavasszal elfogadta a Derecskei Városgazdálkodási Nonprofit Kft. (DEVAG) tavalyi évről szóló zárszámadását. A cég 2013-ban rekordnyereséget ért el, ami igen kiemelkedő eredmény, tekintve a cég nonprofit jellegét. A tavalyi év eredményéről és a jövő terveiről Végső Zoltán, a DEVAG ügyvezetője számolt be.
Bővebben »
Hazánk egyik legszebb főtere a hajdúböszörményi
Kiss Attila polgármester méltán büszke Hajdúböszörmény új főterére, amely 1,4 milliárd forintból épült. Nem csoda, hogy helyi lakosnak és turistának lenni egyaránt jó.
Bővebben »
A debreceni színházrajongók különleges és kifinomult ízléssel rendelkeznek
A debreceni Csokonai Nemzeti Színház igazgatója, Ráckevei Anna osztja meg olvasóinkkal a színház körül zajló izgalmas eseményeket, és arról is beszél, milyennek látja a közönséget.
Bővebben »
A világot a debreceni FAG is mozgásban tartja
„Közösen tartjuk mozgásban a világot” – hangzik a német Schaeffler-csoport mottója. A cégcsoport 2002 óta foglalja magába a LuK, az INA és a FAG márkaneveket. Mint Szabó Péter vezérigazgató hangsúlyozza, ezek a márkák egyet jelentenek a pontossággal, a legkiválóbb minőséggel, az innovációs erővel és a magas fokú vevőorientáltsággal.
Bővebben »
Pezseg az élet a Csokonai Nemzeti Színházban
Debrecen népszerű kőszínházában tavaly új időszámítás kezdődött, hiszen Ráckevei Anna lett az igazgató.
Bővebben »
Ráckevei Anna megszerette Debrecent
Ráckevei Anna 2006-tól a debreceni Csokonai Színház színésze, 2013-tól igazgatója. Miközben a színház hajóját új vizeken igyekszik egyre nagyobb sikerrel kormányozni, ő maga is második otthonára lelt Hajdú-Bihar megye székhelyén. Bővebben »
Tranzit-Ker: uralkodó a húsliba-előállításban
A Tranzit-KerZrt. Európa legnagyobb húsliba-előállító cége. A víziszárnyasokon kívül más üzletágban is sikeres a vállalat, amely a mai napig családi vállalkozásban működik. A Tranzit-Ker múltjáról, jelenéről és jövőjéről Szabó Miklós igazgató beszélt, akit nemrég Debrecen díszpolgárává avattak. Bővebben »
A hajdú-bihari fiatalok a Szakma Sztárjai
Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke rendkívól büszke arra, hogy a megye tanulói kiválóan szerepelnek a szakmai versenyeken. Bővebben »
Hajdú-Bihar megye gazdasága dinamikusan fejlődik
A mezőgazdasági prémium termékek előállítása jelentheti az egyik fő kitörési pontot a megye számára Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint. Bővebben »
A Teva Gyógyszergyár otthonra lelt Debrecenben
A Teva hazai leányvállalata, a Teva Gyógyszergyár Zrt. telephelye Debrecenben található, amely a vállalat egyik stratégiai gyártó és kutatás-fejlesztési központja is. Kaszás Mihály vezérigazgató beszélt a debreceni gyáregység helyzetéről. Bővebben »
Hajrá Debrecen!
A kormány 2010 után elhatározott stadionépítési programjának megfelelően, döntéshozói körökben is megérlelődött a Nagyerdei Stadion fejlesztésének terve, s rövidesen elindult a fejlesztési projekt. Bővebben »
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kapcsolatai
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a megyén belül és a határokon túl is kiváló kapcsolatokkal rendelkezik. A részletekről Miklóssy Ferenc, a kamara elnöke beszélt. Bővebben »
Miért különleges a Nagyerdei Stadion?
Csak felsorolásszerűen néhány érdekesség, amelyek egyedivé teszik az építészeti kialakítást megálmodó Bord Kft., a szakmai bravúrnak számító tartószerkezeti elemeket megalkotó Hydrastat Kft., illetve a napokra lebontott ütemtervhez igazodó „Hajrá Debrecen” kivitelezői konzorcium közös alkotását. Bővebben »
A Teva Gyógyszergyár remek kapcsolatot ápol Debrecennel
Kaszás Mihály vezérigazgató büszke a vállalat és a város példaértékű együttműködésére. Bővebben »
Hatékony és olcsó közigazgatás az ügyfelekért
A polgárok azt látják, hogy az ügyintézés gyorsabb, kevesebb utánajárás szükséges, az ügyféltér szebb, kulturáltabb; de az is látható, hogy hatékonyabb, átláthatóbb és olcsóbb államigazgatást sikerült létrehozni – összegezte az eltelt négy évet Rácz Róbert, Hajdú-Bihar megye kormánymegbízottja. Bővebben »
Hajdú-Bihar megye és a „biharikumok”
A Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke, Bodó Sándor jelentős előrelépésnek tartja: a források elosztásánál van lehetőség arra, hogy a helyi igényekről helyben szülessen döntés. Az elnök a „biharikumokról” és saját jövőbeli terveiről is beszámolt magazinunknak. Bővebben »
A Magyar Nemzet 2014. június 11-i előfizetői számaiban található Hajdú-Bihar megye magazinból még többet megtudhat a megyéről! A magazin itt megrendelhető.